Rus Salatası Nasıl Yapılır?

Soğuk mezelerden olan Rus salatası, lezzeti ve yapım kolaylığı açısından oldukça kabul görmüş, rağbet edilen bir mezedir. Bu salatanın ev ortamında yapılması her açıdan daha sağlıklı ve ekonomiktir. Kullanılan malzemelerin bir kısmında kalite çok fazla önem taşımazken bir kısım malzemelerde ise oldukça önemlidir. Şimdi ister misafirlerimize ikram etmek için olsun, isterse aile üyeleri tarafından tüketilme amacı taşısın ev ortamında “rus salatası nasıl yapılır ?” sorusunun cevabını tüm püf noktalarıyla birlikte vermeye çalışalım.

 

Kullanılan Malzemeler

Biz rus salatası için malzemeleri belirli bir kişi sayısı gözeterek değil de, birbirlerine olan oranları göz önünde bulundurarak vermeye çalışalım. Kişi sayısı önemliyse vereceğimiz tarif yaklaşık 10 – 15 kişiliktir. Kullanılan malzemeler :

– Yarım kg havuç

– Yarım kg bezelye

– Yarım kg salatalık turşusu (çubuk turşu)

– 1,5 kg patates

– Büyük boy mayonez (yaklaşık 700 gr)

– 1,5 kg yoğurt

– Bir diş sarımsak, Tuz

İç Malzemelerin Hazırlama Aşaması

Öncelikle ocağa genişçe bir tencere konur ve içine de yarısına kadar su doldurulur. Yaklaşık 2 tatlı kaşığı tuz bu aşamada suya ilave edilir ve su kaynamaya bırakılır. Havuçlar soyulur ve en az zar kadar büyük bir şekilde küp küp doğranır. Suyun kaynaması beklenmeden havuçlar atılabilir. Havuçların pişmesi daha geç olduğundan önceden atılması daha faydalı olur. Şayet kullandığımız bezelyeler konserve ise ve zaten pişmiş ise o zaman bezelyeleri tekrar haşlamaya gerek yoktur. Şayet bezelyeler pişmemişse bu aşamada bezelyelerin de tencereye eklenmesi gerekir.

Patatesler soyularak havuçlar gibi küp küp doğranır ancak, patatesleri biraz daha büyük doğrayabiliriz. Patatesler su kaynadıktan ve havuçlar haşlanmaya başladıktan yaklaşık olarak 20 dakika sonra atılmalıdır. Patatesler çok çabuk pişeceğinden dikkatli olmak, orta ateşte pişirmek ve fazla haşlanmasının ve dağılmasının önüne geçmek için dağılmadan piştiği anda ocaktan almak gerekmektedir.

Patatesler ve havuçlar ve bezelyeler ocakta pişerken, biz de bir yandan salatalık turşularını doğrayabiliriz. Salatalık turşuları havuçların aksine en büyüğü tavla zarı büyüklüğünde ve daha küçük olmak üzere küp küp doğranmalıdırlar. Tencerede haşlanmaya bıraktığımız malzemelerimizi patatesler pişince ama dağılmadan ocaktan alalım ve süzgeç marifetiyle süzerek soğuması için bir köşede bekletelim. Artık Rus salatamızın yoğurtlu mayonezli sosunun yapımına geçebiliriz.

Mümkün olduğunca geniş bir kaba yoğurdu ve mayonezi ekleyelim ve çırparak karıştıralım. bu aşamada bir tatlı kaşığı dolusu tuz ve isteğe göre bir veya iki diş dövülmüş sarımsak ilave edelim. Mayonez ve yoğurt tamamen karışıncaya, homojen bir hal alıncaya kadar karıştıralım. Bu aşamada doğradığımız turşuları da ilave edelim. Soğumaya bıraktığımız ve ılık halde bulunan patates, bezelye ve havucu da bu aşamada ekleyerek iyice karıştıralım. Rus salatasının tüketilmeye hazır hale gelebilmesi için buzdolabında en az 4-5 saat beklemesi ve iyice soğuması gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lezzeti ve kıvamıyla sizi şaşırtacak bir Rus salatası nasıl yapılır yukarıda anlattık. Daha lezzetli bir Rus salatası meydana getirmek için bazı püf noktalarını gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Bunlardan ilki Rus salatasının tüm malzemelerini karıştırırken malzemeleri ezmemeye çalışmanızdır. Rus salatası satışı yapan pek çok yer, yoğurt ve mayonezin maliyeti sebebiyle çoğunlukla patates ezip kattıklarından sundukları lezzet tatmin edici değildir. Bu sebeple siz de aynı hataya düşmeyin.

Malzemeler pişmiş olmalı ancak ezilmemelidirler. Kullanılan yoğurt en az 2-3 gün öncesinden alınmalı ve köşesinden bir kâse kadar yoğurt alınarak biriken suyu bu süre içinde atılmalıdır. Bu yoğurdun daha kıvamlı olmasını sağlar. Ancak aşırı derecede kıvamlı yoğurtlar ve torba yoğurdu gibi yoğurtlar, ekşi yoğurtlar Rus salatası için uygun değildir. Rus salatası buzdolabında bekledikçe kıvam alır ve lezzetini bulur. Yapar yapmaz tüketilen bir Rus salatası istenilen tadı vermez.

Mayonez alınırken ucuzuna kaçmak yerine bilinen markalar tercih edilmelidir. Bezelye konserve olarak alınmışsa, yıkanmalı, süzülmeli sonrasında karışıma eklenmelidir. Rus salatasına belirgin tadı veren turşudur. Salatalık turşusu damak tadına göre bir miktar daha fazla katılabilir.